Przygotowywanie wielkanocnego koszyczka jest bardzo ważnym elementem tradycji chrześcijańskiej. Wkłada się do niego pomalowane jajka, chleb, ciasto, wędlinę, sól, pieprz i inne pokarmy, które mają swoją symbolikę i różnią się w zależności od regionu. Poza nimi, w koszyczku powinny się znaleźć także dekoracje związane z Wielkanocą.
Baranek wielkanocny- najważniejszy w koszyczku
Baranek figurka symbolizuje początek nowego istnienia i przezwyciężenie zła. Nie może go więc zabraknąć w tradycyjnej święconce. Może być zrobiony z plastiku, modeliny, filcu albo innego trwałego materiału. Najczęściej do koszyczka wkładane są jednak baranki jadalne. Wykonane są z cukru, białej czekolady albo ciasta. Ładnie wyglądają i dają dużo radości, szczególnie dzieciom, które uwielbiają słodkości.
Baranki są także doskonałą dekoracją domu na czas świąt. Dużych rozmiarów baranek z ciasta, będzie pięknie wyglądał na wielkanocnym stole. Wykonany z niejadalnego materiału, może ozdobić drzwi, kominek albo parapet. W towarzystwie świeżych kwiatów stworzy wspaniałą kompozycję i wyjątkową atmosferę świąt.
Dekorowanie koszyczka wielkanocnego
Koszyczek ozdabia się wstążkami i wykłada się go serwetką. Do środka, pomiędzy jajkami i innymi pokarmami układa się gałązki bukszpanu, a także bazie. Zwierzątkami, które poza barankiem można znaleźć w święconce, są kurczaczki i zające. Wykonane są z miękkich materiałów lub podobnie jak baranki, z czekolady. Pozostałe dekoracje można dodać według własnego uznania i gustu. Gotowy koszyczek wielkanocny warto przykryć większą serwetą, by pokarmy nie wyschły nadmiernie do czasu wielkanocnego śniadania.