Czym są dewocjonalia?

Czym są dewocjonalia?

Chyba nie ma osoby mieszkającej w Polsce, która nie spotkałaby się z ze słowem dewocjonalia. Krótko mówiąc, są to przedmioty ściśle związane z kultem religijnym. Kościół zdecydowanie podkreśla, że w żadnym wypadku nie spełniają one roli amuletów. W kwestii sensu i przydatności zdania wśród wiernych są podzielone. Zdaniem władz kościelnych akcesoria tego typu, mogą pomóc w pogłębieniu wiary i wzbogacać duchowość. Czym kierować się przy ich wyborze, aby zakup był zgodny z wytycznymi hierarchów ? 

Jakie są rodzaje dewocjonaliów ?

W przykościelnych kramach znajduje się niemal niezliczona ilość przedmiotów związanych z religią. Przede wszystkim dewocjonalia dzielą się na takie, które są dedykowane do sprawowania liturgii przez kapłanów oraz te przeznaczone dla wiernych. 

Do akcesoriów używanych podczas mszy zalicza się kielichy, świeczniki, świece liturgiczne, krzyże, okucia, klamry, trybularze, a także obrusy, które ozdabiają ołtarze. Wierzący mogą znaleźć dla siebie coś z asortymentu obrazów ze świętymi, figurek, krzyży, a nawet breloczków i zakładek biblijnych.

Ważną grupą dewocjonaliów są pamiątki https://www.meritohurt.pl, które ofiarowuje się z okazji chrztu, komunii i ślubu. W dobrym tonie jest zakup różańca, łańcuszka z medalikiem lub świecy. Warto pamiętać, że akcesoria religijne mogą posłużyć do modlitwy, dopiero po ich poświęceniu przez kapłana.

Czym różnią się dewocjonalia papieskie od tych pochodzących z Ziemi Świętej ?

Uważa się, że największą wartość duchową dla wiernych, przedstawiają dewocjonalia związane z Janem Pawłem II i historią Ziemi Świętej. Popyt na przedmioty papieskie znacznie zwiększył się  po śmierci Papieża Polaka. Najwięcej dewocjonaliów papieskich jest dostępnych w Watykanie. W okolicach placu Świętego Piotra można nabyć kalendarze, obrazki, ryngrafy, medaliki, a nawet kalendarze. 

Dewocjonalia pochodzące z Ziemi Świętej upamiętniają wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. Pamiątki religijne z Palestyny i Izraela, wyróżniają się tym, że często są wykonane z materiałów dostępnych w tamtym rejonie geograficznym. Najczęściej spotyka się krzyże i różańce wykonane z drzewa oliwnego.