Widzimy ją nie tylko w kościele i nie tylko na ramionach księży, ale głównie kojarzy nam się z Mszą świętą, liturgią i ołtarzem. Stała się dla nas normą, jeżeli chodzi o niedzielne praktyki, ale być może zastanawiamy się, co to jest i do czego służy. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że to właściwie strój liturgiczny, wymagany bardziej ze względów kultycznych, niż wizualnych?
Czym jest komża ministrancka?
Najprostszą odpowiedzią jest ta, że to skrócona alba o szerokich rękawach koloru białego, co oznacza czystość serca i ducha. Tak na prawdę nie jest ważny materiał, z którego się ją wykona, ani wybrany krój, gdyż liczy się jej funkcja. Komża jest, jak sama nazwa wskazuje, strojem głównie ministranta, ale noszą ja także np. księża, niepełniący jednak głównych czynności liturgicznych. Warto tu także zaznaczyć, że ów strój nie jest obecny jedynie w kościele rzymskokatolickim, ale w wielu innych wyznaniach i kościołach.
Różne jej rodzaje
Tak samo, jak nie jest ważny materiał, z którego jest wykonana, tak samo nie jest ważny jej krój. Rozróżniamy cztery główne kroje komży ministranckiej: grecki (z kołowym wycięciem pod szyją), rzymski (z czworokątnym wycięciem pod szyją), francuski (komża dochodząca do szyi, wiązana) i angielski (komża dochodząca do szyi, plisowana). W naszym kraju jednak najpopularniejsze są te dwa pierwsze, głównie ze względu na nasze związki z Rzymem i prawosławiem. https://www.meritohurt.pl/komze-ministranckie.html